Araçlarımız

Taşıma Aracı Tasarımları

AKTEM Lojistik AVM içi taşımacılıkta taşıma sürecini iyileştirmek için bir çok arge çalışması yapmıştır. Taşımanın en önemli unsurlarından birisi Taşıma Aracıdır. Taşıma araçlarının yapısı eğer doğru şekilde tasarlanmazsa taşıma sırasında AVM’lerin duvar ve kapılarına ciddi zararlar vermektedir.

Yaptığımız saha çalışmalarında personel eğitiminin bu sorunu belli bir oranda çözebildiğini asıl çalışmanın araçlar üzerinde yapılması gerektiğini tespit ettik. Eski tip kapalı araçlar yapıları nedeniyle kapı ve duvarlara çarpmakta ve çok fazla zarar vermekteydi. Ayrıca kullanılan açık araçlar da görüntü kirliliğine sebep olmaktaydı.

Tüm bu sorunları çözmek için araçlarımızın yapısını değiştirdik. Araçlarımızın alt kısımlarını genişlettik. Genişlettiğimiz kısımları kauçuk koruyucularla kapladık. Bu koruyucular araçların duvar ve kapılara temas ettiği noktalarda darbeyi emmektedir. Yeni tip araçlarımız aşağıdaki fotoğrafta görülmektedir.

Araçların AVM lere verdiği zararlar sadece bunlarla da sınırlı değil. Araçların tekerlekleri de AVM lerin zeminlerine hasar veren önemli bir sorundur. 

Bu önemli sorunu aşabilmek için bir çok tekerlek tipi ile çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmalarda dar basım alanlı ve kalitesiz kauçuktan imal edilmiş tekerleklerin  zemine zarar verdiğini tespit ettik. Yaptığımız arge çalışmaları sonunda yüzeye geniş basım alanı olan, frenli, özel tip kauçuk ile kaplanmış, rulman bölgesi özel olarak koruma ile kaplanmış bugün araçlarımızda kullandığımız tekerlek tipine ulaştık.

Çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren Kaizen felsefesine bağlı kalarak sürekli bir şekilde sistemlerimizi ve araçalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Motorlu ve sensörlerle donatılmış araçlarlar ve araçlarımızı görünce otomatik olarak açılıp kapanacak kapılarla ilgili arge çalışmalarımızda devam etmektedir. Bu gelişme ile AVM ye taşıma sırasında verilen zararı sıfıra indirmeyi planlıyoruz.